Czy pies może jeść truskawki?

Większość właścicieli czworonogów uwielbia moment karmienia swoich psiaków. Dajemy naszym pupilom różnorakie smaczki jako nagroda za ładne wykonywanie sztuczek i komend. Trenerzy psów i behawioryści coraz częściej zalecają wręcz by pies nigdy nie dostawał jedzenia w misce, a jedynie z ręki w postaci nagrody za ładnie wykonywany trening w trakcie spacerów. Wielu ludzi lubi dokarmiać psa ze stołu tym co akurat jedzą. Z reguły nie jest to zalecane, zarówno przez tak zwane „rozwydrzenie się” szczeniaka i rozwinięcie problemów behawioralnych polegających między innymi na odmówieniu jedzenia karmy w nadziei na otrzymanie jedzenia ludzkiego, oraz przez wzgląd na zdrowie naszego psa. Jedzenie ludzkie bynajmniej nie jest właściwym pożywieniem dla naszych zwierząt domowych. Wiele uwielbianych przez nas dodatków do żywności (kakao, kawa, ksylitol, czosnek, cebula, awokado) jest śmiertelną trucizną dla psów i kotów, a wiele z nich (mąka, ryż, makaron, masło, śmietana, twaróg, cukier) zdecydowanie im nie służy z powodu odmiennej fizjologii i metabolizmu organizmu psa. Pieski nie są przystosowane do trawienia laktozy w nabiałach, która w jelicie grubym staje się doskonałą pożywką dla bakterii, skutkując ich niekontrolowanym namnożeniem i w konsekwencji biegunkami, wzdęciami i bólem brzucha. Z kolei cukier  w jakiejkolwiek postaci (zarówno ciasteczka, słodkie napoje jak i produkty mączne zawierające węglowodany, które również rozkładane są do cukru) naturalnie nie występuje w diecie psa w tak dużych ilościach, jakie chcieliby oferować zwierzętom właściciele i producenci tanich karm. Cukier bardzo szybko wchłania się w jelitach do krwi i przyczynia się do znacznego obciążenia wątroby, trzustki i nerek. Sól i przyprawy w daniach ludzkich również mogą doprowadzić do niewydolności nerek, dlatego lekarze coraz głośniej nawołują: nie dawaj psu ludzkiego jedzenia!

 

Czy truskawka jest szkodliwa dla psa? Czy może być dodatkiem do karmy?

Prawidłowa dieta psa w ponad 50% powinna przede wszystkim opierać się na mięsie mięśniowym z różnych gatunków zwierząt (wołowina, królik, kangur i nieco rzadziej wieprzowina czy drób), ponadto na podrobach (wątroba, serce, nerka), tłuszczach zwierzęcych, dodatkach mineralnych i witaminowych, oraz owocach i warzywach. Dobrze opracowana karma nie zawiera żadnej mąki i jest w pełni wystarczającym pożywieniem dla każdego psa, jednakże jeśli chcesz dodatkowo poczęstować psa owocem czy warzywem, możesz jak najbardziej to zrobić.
Czy psy mogą jeść truskawkę – TAK – zarówno truskawka dla szczeniaka jak i dorosłego psa może być wspaniałym i zdrowym przysmakiem. Oczywiście powinniśmy mieć świadomość, że w nadmiernych ilościach każda żywność może źle wpłynąć na organizm. Nawet woda, chociaż jest niezbędna w codziennym funkcjonowaniu każdego organizmu, od szybkiego wypicia 6 litrów w krótkim czasie, może spowodować zgon. Od zjedzenia nadmiernej ilości truskawek pies może mieć lekkie rozwolnienie, a od nadmiaru cukru chwilową hiperglikemię, co na dłuższą metę może być poważną podstawą do rozwoju cukrzycy typu II, z poważnymi następstwami takimi jak: zaćma, uszkodzenie trzustki, uszkodzenie nerek, uszkodzenie śródbłonka naczyń i zakrzepowość, a także gorsze gojenie się ran. Z tych powodów warto dopilnować by truskawka dla psa była przysmakiem w postaci kilku- kilkunastu owoców dziennie, a nie całym ogromnym posiłkiem. Pies ma podobny rozwój umysłowy do kilkuletniego dziecka – rozumie i wie czego chce, jednakże nie wie co jest dla niego dobre. Tak samo jak dzieciom nie powinniśmy dawać do picia słodkich napojów, psom nie należy zawsze dawać dużych ilości słodyczy.

Czy psy mogą jeść truskawki w ramach suplementu diety?

Jak najbardziej –  truskawka zawiera cenne substancje takie jak minerały (cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń, żelazo), witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B9, E oraz w szczególności C – 66 mg/100g), pektyny, fitocydy, kwas elagowy, kwasy fenolowe, flawonoidy, błonnik, antocyjany i bromelinę. pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie oraz przyspieszają przemianę materii. Truskawka zawiera stosunkowo niewiele kalorii, dlatego jest dobrym dodatkiem między posiłkami dla psów i ludzi, nie przyczyniając się zbytnio do rozwoju otyłości, a wręcz pomagając schudnąć, jeśli część dawki pokarmowej zlikwidujemy na rzecz zdrowych owoców. Truskawka jako stosunkowo soczysty owoc zawiera mniejsze ilości błonnika niż marchew czy pietruszka, jednak w dalszym ciągu jest dobrym i chętnie stosowanym dodatkiem do gotowych karm. Ze względu na o że zawierają duże ilości wody mogą pomóc w nawodnieniu elektrolitami w upalne dni, zwłaszcza jeśli pies niechętnie pije wodę z miski. Jedyny efekt uboczny jaki może się zdarzyć u psa to nieco luźniejsza i zabarwiona na czerwono kupa, która nie stanowi zagrożenia jednak może nieco przestraszyć właściciela.

Czy pies trawi truskawki?

Pies nie jest typowym zwierzęciem roślinożernym, dlatego żadnej rośliny nie jest w stanie wykorzystać w takim stopniu jak koń, krowa, czy sarenka. Komórka roślinna składa się z celulozowej ściany komórkowe, tłuszczowej błony komórkowej i cytoplazmy z białkami, cukrami i zawieszonymi organellami. O ile w żołądku przeżuwacza i jelicie ślepym konia, pierwotniaki i bakterie są w stanie strawić celulozę i pomóc wchłonąć ją do krwioobiegu zwierzęcia, o tyle u psów, kotów i ludzi jedyna mikroflora jaką posiadamy znajduje się w jelicie grubym, w którym nie występuje już wchłanianie glukozy. Błonnik (bo ty właśnie jest celuloza) stanowi jednakże wartościowy dodatek żywieniowy, ponieważ zapewnia naszym „dobrym bakteriom” pożywienie, dzięki któremu są w stanie syntezować dla nas witaminy z grupy B. Ponadto błonnik neutralizuje toksyny, poprawia perystaltykę i chroni przed rozwojem raka jelita grubego. Elementy które w truskawce ulegną strawieniu i wchłonięciu to przede wszystkim woda, witaminy, antyoksydanty i mikro oraz makroelementy oraz niewielkie ilości białka czy tłuszczu. Po wchłonięciu do krwi staną  się ważnymi składnikami szlaków metabolicznych, wpływając na rozwój sierści, zdrowie oczu i ochronę komórek przed zbyt szybkim starzeniem się. Pies jak najbardziej może jeść truskawki dla suplementacji, nawet jeżeli nie trawi ich w 100% tak jak zwierzęta roślinożerne.

Czy psy mogą jeść truskawki w przetworzonej postaci?

Chociaż najzdrowszym sposobem podania jest zaserwowanie naszemu psiakowi surowego owocu, nic nie stoi na przeszkodzie by truskawki poddać lekkiej modyfikacji. Czy pies może jeść gotowane truskawki? – jak najbardziej, o ile w trakcie gotowania nie zostały do nich dodane żadne dodatkowe cukry czy przyprawy, które mogłyby zaszkodzić naszemu psiakowi. (Przykładowo, podawanie psu truskawek z kompotu jest poważnym błędem). Należy jednak przypomnieć, że ugotowane owoce mają o wiele mniejsze wartości odżywcze, ponieważ spora część witaminy C rozłoży się w trakcie gotowania. Ponadto po obróbce termicznej truskawka stanie się miękka i przez to być może mniej atrakcyjna dla psów, które lubią rozgryzać twarde rzeczy. Absolutnie nie powinniśmy podawać psu produktów zawierających truskawki takich jak: lizaki, ciasta, gumy do żucia, drożdżówki, galaretki, soki i dosładzane napoje. Taka żywność przeznaczona jest wyłącznie dla ludzi i zawiera stanowczo zbyt duże ilości cukrów czy jeszcze bardziej niebezpiecznych słodzików, by nasz pies radośnie je zjadł. Dokarmianie psa ludzkim jedzeniem jest poważnym błędem i skutkuje rozwojem otyłości, cukrzycy i niewydolności nerek, dlatego nie warto ryzykować zdrowiem psiaka dla krótkiej chwili radości.

W jaki sposób mogę przygotować truskawkę dla psa by miał z niej jak najwięcej radości?

Najważniejsze jest przede wszystkim dokładne umycie owoców z pestycydów i ewentualnych oprysków. Owoce można pozbawić szypułek, chociaż bez tego również nie powinny być szkodliwe dla psiaków. Warto zainwestować w specjalny kong dla psa, który służy jako naczynie do wypchania jedzeniem – w tym wypadku truskawkami z suchą karmą, która nasiąknie ciekawym smakiem i stanowić będzie cześć dziennej dawki pokarmowej. Warto kong zamrozić na co najmniej 2 godziny i dać psu po spacerze jako nagroda za ładne zachowanie. Zgryzanie kongu by dostać się do karmy jest dla psa świetną zabawą i łamigłówką na co najmniej 40 minut, po czym pies zmęczony fizycznie i umysłowo pójdzie spać. Wielu właścicieli stosuje taką metodę u psów z lękiem separacyjnym, by pies miał zajęcie na 8 godzin nieobecności właściciela.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *